DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 22.01.2017 23:01:00 

Chovatelská stanice DAIBO - FCI

Ragdoll

Plemeno ragdoll vyšlechtila v USA paní Ann Baker v 60. letech 19. století. Její chovná stanice se jmenovala Raggedy Ann. Předkové ragdollů byli nečistokrevná bílá perská kočka Josephine a kocourci barmské kočky a birmy. Denny a Laura Dayton, kteří založili chovatelskou stanici Blossom – Time a importovali první ragdolly do Velké Británie, jsou považovány za základ chovu ragdollů. V rodokmenech se však uvádí jen čtyři generace a tak se mnohdy nedá dopátrat jestli se jedná o zvířata z těchto původních linií.

Ragdoll je velká, dobře osvalená kočka, s polodlouhou hedvábnou srstí, která je delší kolem límce a na ocase. Srst ragdollů je jemná jako králičí. Ragdoll má mohutné tělo, krátký krk a plnou dobře stavěnou hruď. Zadní nohy jsou dobře osvalené a výše postavené než nohy přední. Ragdollové mají kulaté tlapky a mezi prsty jsou chomáčky chlupů. Hlava je klínovitá střední velikosti a má dobře vyvinuté tváře a mohutnou bradu. Uši jsou střední velikosti a mají zakulacené špičky. Nosík je lehce prohnutý. Má krásné modré oči, které jsou velké a oválné. Ocas je dobře osrstěný a jeho délka proporčně odpovídá velikosti těla.

V České republice jsou ragdollové uznáváni ve třech varietách: colourpoint (s odznaky), mitted (s odznaky a s bílou), bicolor a v barvách seal (černá), blue (modrá), chocolate (čokoládová) a lilac (lilová).Od 1.1.2005 jsou uznány FIFe nové barvy – červená (red), krémová (cream), želvovinová (tortie), modře-želvovinová, čokoládově-želvovinová, lilově-želvovinová a také variety s kresbou – lynx. Od všech ostatních plemen se liší tím, že když ji zvedneme nebo s ní jinak zacházíme, uvolní všechny svaly. Proto se jí říká hadrová panenka (rag = hadr, doll = panenka). Ragdollové jsou velmi klidní a mají poddajný charakter a vysokou odolnost vůči stresu. Jsou to oddané a milé kočky, které nikdy neškrábou, když se dostanou do nepříjemné situace. Potrpí si na mazlení a společnost svých dvounožců. Je to kočka velmi vhodná do bytu a výborně se přizpůsobí i v rodině dětmi nebo s jinými domácími zvířaty.