Zde můžete najít odpověď třeba i na Váš dotaz, jelikož zde budu uveřejňovat otázky, které mi posíláte a moje odpovědi na ně - takže pište a třeba pomůžete i někomu jinému zodpovědět jeho dotaz:
Dobrý den,
koupila jsem si časopis Pes přítel člověka a těšila se na článek od autorky Vojtové o kavkazských pasteveckých psech. Protože jsem si nedávno dovezla štěňátko tohoto plemene a to kupírovanou fenku z ciziny, kde se kupíruje legálně a chci ji uchovnit, vyděsila mě informace v článku ohledně toho, že nemůže kupírák být uchovněn na bonitaci. To je nějaký nesmysl, že? Když dovezu legálně štěně, které je kupírované také legálně tak nevím, proč bych na něm nesměla chovat. Dovezla jsem hezké zvíře z kvalitního chovu známé stanice, zaplatila za něj velmi vysokou sumu a nakonec ho snad jen budu mít jako obyčejného hlídače? Tak to jsem si mohla koupit bezpapíráka! Kde je nějaká opora v zákonu pro takový nesmysl, o kterém píše autorka Vojtová? Základna plemene je v Rusku a tam se kupíruje. Chovám ještě jiné plemeno a tedy vím, že země původu je pro dovozy a osvěžení chovu nenahraditelná. Pokud vím, chov psů lze provozovat jako živnost a toto bych viděla i jako nelegální poškozování práv i bez ohledu na to, jak to určitě uškodí plemeni. Promiňte, že vás tím obtěžuju, ale docela mě to vykolejilo. Děkuju za odpověď. (S.N., 24.07.2008)
Dobrý den,
rozumím naprosto Vašemu rozčarování, já už se stávám pod vlivem kynologických událostí v této oblasti imunní J.
Je pravdou, že ČMKU vydalo v dubnu t. r. rozhodnutí, že se rozhodčím zakazuje posuzovat psy s kupírovanýma ušima na všech akcích konaných v České republice. ČMKU ale nerozhoduje o tom, co musí daný jedinec splnit, aby mohl být zařazen do chovu. V současné době zastřešují plemeno kavkazský pastevecký pes dva kluby v ČR, a to Klub kavkazských pasteveckých psů a Klub ruských a asijských ovčáckých psů (KRaAOP) a je jen na nich, co udělají proto, aby se kupírovaní jedinci mohli i nadále stávat chovnými! Mohu Vás ujistit, že jako člen vedení klubu KRaAOP udělám maximum proto, aby i v budoucnosti mohli být kupírovaní psi využíváni v chovu! A věřím, že je to v zájmu každého chovatele, který to myslí s tímto plemenem vážně a chce přinášet novou krev do českého chovu tohoto úžasného plemene! Je přeci jasné, že nejkvalitnější zvířata pocházejí ze země původu - Ruska, kde kupírování uší je přímo vyžadováno platným ruským standardem pro plemeno. I například v sousedícím Polsku, kde mají kvalitní zástupce tohoto plemene, chovatelé většinou svá štěňata také kupírují.
Zmiňovaný článek jinak obsahuje více nesrovnalostí, které jistě neujdou ani laikovi, pokud si ho pozorně přečte J.
Co mě ale také velmi „pobavilo“ kromě Vámi zmiňovaného dotazu, je kritika použití příbuzenské plemenitby v českém chovu na jedné straně, a na druhé straně zmínka o přední ruské chovatelce Tatjaně Jagodkině (která více méně při každém chovatelském spojení využívá bližší či vzdálenější příbuzenské plemenitby) a prezentaci jejího psa jménem Basmach (i tento pes pochází z příbuzenské plemenitby) při Evropské výstavě v Bratislavě v roce 2003.
Věřím, že pokud Vaše fenka odpovídá FCI standardu, tak ji jistě uchovníte, a dočkáte se i vysněných potomků – přeji Vám s Vaší fenkou hodně úspěchů!
Dobrý den paní magistro, rád bych KPP - nikde jsem se nedozvěděl alespoň orientační cenu štěněte s PP - psa, a také jsem se nedozvěděl, kupodivu, zda se KPP rád koupe nebo ne. Děkuji předem za odpověď a za Váš čas. S pozdravem L. F. (17.06.2008)
Dobré ráno, pane F., orientační cena štěněte s PP FCI je v rozmezí od Kč 10.000,-- do 18.000,-- - záleží velmi na daném jedinci, na jeho původu a kvalitě. Co se koupání týká, je to velmi individuální - někteří jedinci vodu milují a druzí do ní nevlezou ani za nic Vzhledem k velmi husté podsadě kavkazáků, mají někteří zdravotní problémy po koupání v podobě zapařenin. Pokud se pro toto plemeno rozhodnete, přeji Vám šťastný výběr.
Dobrý den p.Adamová, máme fenu kavkazáka 16 měs. starou, která nám hlídá RD. U RD vedou veřejné schody kudy chodí mladí kluci a holky. Naše Betina se může zbláznit štěkáním a běháním kolem plotu. Vím, že hlídá, ale ona by skákala i na plot, kdyby jsme nedali druhý. Je to tím, že s ní nechodíme mezi lidi tak často, aby si na ně zvykla, nebo to má v povaze. Přechozí majitel s jejími rodiči hlídal průmyslový areál. A ještě jeden dotaz. kdy máme přejít na granule pro dosp.psa? Předem děkuji za odpověď. (V. K., 15.05.2008)
Dobrý den,
kavkazští pastevečtí psi jsou psi, kteří jsou velmi vázáni na svůj pozemek, který de facto od štěněcího věku stráží. Dobrou socializací (tj. navykaním psa na rozličné situace vč. různých lidí) docílíte toho, že budete mít vyrovnaného psa, který dokáže rozlišit, kdy je opravdu třeba zakročit a kdy nic nehrozí. Socializaci ale je třeba se věnovat již od věku 2 měsíců. Dle mého názoru, kdyby byla Vaše fena lépe socializovaná, byla by schopna lépe vyhodnotit i situaci na Vašem pozemku. Ale jistě je její chování dáno částečně i temperementem a jejím založením.
Co se týká Vašeho druhého dotazu, obecně se doporučuje krmit granule pro štěňata u obřích plemen do věku 18-24 měsíců. Záleží však i na tělesné konstituci Vaší feny, zda je hubená či tlustá, zda má již proporce dospělého psa? Každý jedinec totiž fyzicky i psychicky dospívá v jiném věku. Pokud je spíše v lepší výživné kondici, můžete směle přejít na granule pro dospělé psy.
Přeji Vám hodně spokojených chvilek s Vaší Betinkou!
Vážená paní Adamová,s chutí jsem si přečetl vaše stránky a musím se s Vámi podělit o pro mě dost špatný zážitek s kavkazanem.Dopředu podotýkám,že dle mého soudu je v tom pes nevinně.Přijel jsem ke svému otci na vesnici,kde na velké zahradě spíše na kraji vesnice hlídá jeho kavkazan-fena 3 roky stará.Už jako malá po mě jednou vystartovala ale prakticky bez větších následků.A celkem jsem ji viděl asi 3x.Jenže tentokrát jsem byl za otcem i s rodinou-manželka a dvě děti-kluk a holka.Fena za plotem už na nás ani tolik neštěkala,zdálo se mi že si nás i pamatuje.Děti brala uplně dobře,ikdyž jsem se bál a hlavně vím,že otec ji dle mého soudu nemá tzv.pod kontrolou.K němu a jeho přítelkyni je naprosto oddaná-ale bohoužel s civilizací nemá mnoho zkušeností.A co se vlastně přihodilo?V den příjezdu jsme byli venku se psem já ho měl na vodítku,mazlila se se mnou a neměla se mnou problém.Poté co byla vypuštěna na zahradu a všichni jsme byli v domě jí otec pustil domů-všechno proběhlo vpořádku,děti na ní ležely,ona spala asi l hodinu a pak si ode mě brala různé pamlsky a následně šla hlídat.Ráno opět vše v pohodě děti s ní venku a ona mezi dveřmi-vedle ní moje 4 letá holka,otec a jeho přítelkyně.asi po 10 minutách stání a povídání a hlazení psa proti mě provedla tak neskutečně brutální výpad,že jsem jen instiktivně dal do jej tlamy levé předloktí.Výsledek-dvě rány na kůži zápěsti,zlomená vřetenní kost a to jsem chlap 110kg a 191cm.Tak a co je pro mě vůbec nejhorší,že jsem tam měl hned vedle děti.Chtěl jsem se s vámi jen poradit ,co vy na to?A taky mám tak trochu strach,aby to nezkoušela i na majitele.Jsem z toho opravdu rozčarovanej a hlavně mám před sebou pořád ty moje děti,které nevím jak by to dopadlo.Díky.PS:osudem jsem ještě navíc povoláním chirurg a vždycky když jsem ošetřoval pokousané od psů,tak jsem si říkal jaký to asi je být přímo napaden psem.Tak jsem netroškařil a rovnou jsem se nechal pokousat kavkazanem. (F.J., 11.05.2008)
Dobrý den, děkuji Vám za pochvalu webových stránek. A nyní k Vašemu dotazu – asi Vám nedokážu odpovědět, proč jste byl pokousán, ale rozhodně máte pravdu v tom, že fena je v tom více méně určitě nevinně, jak sám v úvodu píšete. Kavkazský pastevecký pes je psem, který je silně vázán na osoby, s kterými se denně setkává. Opravdu mu tedy nestačí, když někoho do svých tří let vidí cca 3x. K cizím lidem je nedůvěřivý a ostražitý. Jelikož je to plemeno, které samo vyhodnocuje situaci a rozhoduje, kdy má zasáhnout, může se stát to, co se stalo právě Vám... Není to plemeno, které čeká na povel svého pána, ale naopak nekompromisně zasáhne v případě ohrožení. A co je pro něho ohrožení už zase záleží na tom, v čem daný jedinec vyrůstá – co bere jako pro něho „normální“ a co nikoliv... Řada lidí, kteří toto plemeno neznají, si myslí, když vidí kavkazáka, že je to takový hodný medvídek a jsou pak nemile překvapeni razantností útoku, který kavkazák dokáže předvést z absolutního klidu a zdánlivé letargie! Také si spousta lidí pořizuje kavkazáka s tím, že chtějí mít psa, který uhlídá jeho majetek, ale na druhou stranu by chtěli, aby se volně pohyboval mezi jejich přáteli, kteří k nim přijdou občas na zahradu – to je ovšem neslučitelné, pokud nemáme na mysli přátele či rodinné příslušníky, kteří k nám chodí několikrát týdně, a to od věku štěněte daného jedince.
Vzhledem k frekvenci Vašich návštěv Vám doporučuji fenu po dobu Vašeho pobytu oddělit a nenechávat volně pohybovat mezi Vámi, jedině tak se budete moci s jistotou vyhnout opakovanému útoku.
Dobrý den,
chceme vám říct, že vám moc fandíme, máte krásné psy a zajímavý web. Jsme stálými čtenáři vašich článků. Moc článků o kavkazanech na internetu není k nalezení a vaše vždy poutavě komentují proběhlé akce. Udivovalo nás, že občas píšete o různých skutečnostech a zvláštním chování některých lidí z řad chovatelů kavkazanů – byli jsme z toho poněkud v rozpacích, ovšem vzhledem k diskusi, která teď probíhá na webu jednoho z klubů (Klub kavkazských pasteveckých psů) jsme pochopili, že píšete bezesporu objektivně a nezaujatě, díky hodně ubohým příspěvkům komentujícím úvodní článek paní Conkové. Držíme vám palce, nedejte se otrávit útoky ublížených a vytrvejte ve své činnosti. Pro nás jako začátečníky je to zvláště podnětné čtení, víme tak aspoň, co můžeme čekat, až začneme vystavovat našeho miláčka. Jsme dost otrlí, tak to snad zvládneme. (O.D., 09.04.2008)
Dobrý den,
děkuji za pochvaly i podporu, a to nejen od Vás, ale i od ostatních! Upřímně řečeno, článku a diskuse bych si ani nevšimla, nebýt upozorněna přáteli. Nicméně mě to nepřekvapuje! Po několika letech, kdy vystavuji psy a nyní po dobu čtyř let i působím aktivně v KRaAOPu, mohu plně souhlasit se rčením: „Každý dobrý skutek je či bude po zásluze potrestán“.
Moje reportáže vyjadřují můj názor, částečně i fakta a skutečnosti, které jsou prokazatelné – nikoliv pomluvy, což jistě pozornému čtenáři neunikne.
Vzkazuji tedy pouze těmto lidem jediné – dobře se bavte, i já se bavím tím, jak skvěle popisujete sami sebe :-)! I se dozvídám, co vlastně vše dělám, kdo všechno jsem a co jsem všechno napsala :-) - asi vidíte i neviditelné :-) !
Ovšem já do těchto diskusí rozhodně přispívat nebudu. Čas, který mám, raději věnuji svým zvířatům, práci, koníčkům, přátelům a v oblasti kynologie fajn lidem, kteří to považují za smysluplné pro ně i jejich psy. Takže se na mě klidně i nadále obracejte, ráda pomůžu, pokud můžu :-). A nenechte se případně odradit od účasti na výstavách či jiných kynologických akcích – škarohlídi byli vždy a všude, ti nám to nezkazí! Výstavy jsou hlavně společenskou událostí, kde si člověk popovídá a dozví se názor jednoho z rozhodčích. Šampionáty u psa/feny totiž ještě o ničem nevypovídají – je to jen o tom být ve správný čas na správném místě a k tomu mít trochu toho štěstí! :-)
Přeji Vám hodně úspěchů!
Dobrý den,
ze zájmem jsem si přečetla Vaše stránky a povídání o kavkazácích.Vzhledem k tomu, že jste zkušená chovatelka a nabídla jste pomoc v dotazech, obracím se na Vás, zda-li byste nám nemohla poradit.Máme krásného 2,5 letého kavkazáka a nyní jsme mu pořídili kamarádku resp.jeho mladší sestřičku.Vycházejí spolu výborně, žerou z jedné mističky, přestože mají každý svou.Jsou to naši mazlíčci.Pejsek má krásnou velikou prostornou boudu, kde přebývá však pouze při příchodu návštěv nebo když chce mít klid.Naše fenečka je zatím v noci doma doma.Jinak jsou celý den na obrovské zahradě.
A teď k našemu dotazu.Nevíme zda-li by oba mohli obývat boudu nebo zda máme tuto boudu raději přepažit a udělat z jedné vlastně dvě.Fenečku nemáme na chov a bude vykastrována až to bude možné, takže s nechtěnými štěňata u našich věkově rozdílných sourozenců nebude problém.
Pokud máte nějakou radu, jak vyřešit náš problém, budu ráda, když nám poradíte a podělíte se o zkušennosti.
S přáním pěkného dne B. Č.
Dobrý den, moc děkuji za Vaše pochvaly! Co se týká Vašeho dotazu, nevím, zda máte skutečně na mysli boudu či kotec? Domnívám se z Vašeho mailu, že se asi jedná o kotec, kam psa zavíráte po nezbytně dlouhou dobu. Pokud je dostatečně prostorný, kam se případně vejdou i dva kavkazáci, tak určitě není třeba kotec přepažovat či zřizovat druhý. Navíc, když plánujete kastraci feny do budoucna, nebudete potřebovat je oddělovat ani v době hárání a říje feny. Pokud jste měla skutečně na mysli boudu, většina kavkazáků ji nevyužívá anebo zřídka kdy - já osobně mám sice dvě, ale využívají pouze jednu, kam chodí na střídačku. Jediné, co bych Vám snad ještě rádá poradila na závěr je neoddělovat své dva kavkazáky od sebe ani na noc, může zbytečně vznikat důvod k žárlivosti. Štěně kavkazského pasteveckého psa je vybaveno být venku 24 hodin denně, pokud je na to přivyknuto již od chovatele a má možnost schovat se před případným deštěm a větrem. Dovolím si Váš dotaz rovněž zařadit do své internetové poradny. Přeji Vám hodně šťastných chvil s Vašimi kavkazskými kamarády!
Dobrý večer, mám ještě jednu otázku, kam má veterinární klinika zaslat rtg když nejsem člen KRaAOP, říkali mě, že to pošlou do klubu a oni nám pošlou vyhodnocení. Opravdu moc Vám děkuji za odpověď a moc se omlouvám že Vás takhle otravuji ale vůbec se v tom nevyznám, K. je můj první pes s PP. Ještě jednou díky. L.V. (21.11.2007)
Dobrý večer, rtg musíte zaslat MVDr. Deckerovi, který rtg musí vyhodnotit, abyste mohla být bonitována v našem klubu. Všechny informace o tomto veterináři naleznete na jeho webu: www.decker.cz Krásný večer!
Dobrý den, prohlížela jsem si Vaše stránky a narazila na Vaši poradnu, která se mi moc líbí. Využívám nabídky zeptat se na cokoliv. Prosím Vás o odpověď na otázku, zda si myslíte, ze kavkazák může být chován v bytě - je to byt na kraji Prahy, kde je možnost dosyta se vyběhat v lese i na travnatém prostranství s možností vyjíždět na víkendy ven. Z toho, co vím o kavkazácích, se mi moc líbí povahou i vzhledem. L. V. (19.10.2007)
Osobně do bytu kavkazského pasteveckého psa rozhodně nedoporučuji. Jako velký pastevecký pes potřebuje svůj prostor, pohyb a hlavně nějakou práci, tedy třeba úkol hlídat. Ale vím o lidech, kteří ho v bytě, i v paneláku, mají. Je to asi o přístupu a o tom, kolik byste na něj skutečně měla času. Protože pokud je dostatek času na to, aby byl pes venku za každého počasí, pak mu může být dobře i třeba v paneláku. Je to otázka toho, kde bydlíte a jaké máte možnosti.
Mám asi týden 5-měsíční fenku kavkazského pastevecké psa. Byla nedůvěřivá a bázlivá. Socializace??? Nevím, jak se o štěňátka starali.Já s ostrýmy psy zkušenosti mám,ale ne s KAO nýbrž s RTW. Já si jí získala velice rychle a bere mě jako pána.Vítá mě a je veselá. Opravdu bere a uznává děti.Bere je porstě " jinak" . Chodím s ní ven i s dětmi jinak je ve smčce šicunek. Beru ji do civilizace,ale že by ji to dělalo příliš dobře...?!Když vyjdem zpět za město do přírody je veselá a hravá. Městský ruch jí prostě deprimuje. Chtěla bych, aby byla právě dobře socializovaná a neměla problém s ničím. Myslím, že je na to nejvyší čas. Chovatelé říkali, že je nikdo cizí nehladil a asi k nim taky nikoho nepouštěli.Ale řekla bych, že je moc hodná. Určitě má dobrou a vyrovnanou povahu. Dodávám ji hodně sebevědomí.Jsem trpělivá i důsledná.Chtěla jsem se zeptat,protože s ní určitě budu chtít projít bonitací, kdy s ní mám začít pracovat na obraně? Jejich typická povaha se tedy projevuje až v pubertě? Děkuji za odpověd´ Š.V. (08.05.2007)
Socializace u kavkazáků je super, když probíhá od co nejúteljšího věku, tedy nejlépe od 7-8 týdnů, neustále přivykání na různé nové podněty. Právě proto, že byla pravděpodobně do 5 měsíců pouze zvyklá na svou smečku a na svůj pozemek, tak není přivyklá na městský ruch. Doporučuji Vám jí opravdu denně brát na různé procházky a do různých situací (město, cestování autem či příp. jinými dopravními prostředky, nádraží, haly, apod.), protože na co si nezvykne, to jí pak později vykolejí a dle své povahy na to pak může různě reagovat, a to buď bázlivostí či nadbytečnou agresivitou. Nevím, zda chcete fenku vystavovat? Pokud ano, určitě jí co nejdříve vezměte sebou na výstavu, nejlépe konanou v hale, aby si na veškerý ruch zvykala. Co se týká obrany, určitě nespěchejte, sama poznáte, kdy začíná hlídat, je to opravdu velmi různé i závislé na tom, zda pes žije s jiným psem, jaká je hierarchie ve smečce, atd. Může hlídat doma třeba od 2 měsíců, ale venku třeba až od 3 let.... Každý vyspívá individuálně. Nevím, zda jste členkou našeho klubu KRaAOP - www.kraop.wz.cz Pokud ne, doporučuji Vám, abyste se členkou stala, poté se můžete účastnit našich klubových setkání, která pravidelně probíhají v Čechách i na Moravě, na našem webu se dozvíte, jak taková setkání probíhají. Určitě jsou skvělou socializací pro štěňata, tréninkem na výstavy a pro dospělé jedince je právě možný nácvik obrany...
Musí se kavkazský pastevecký pes koupat? A potřebuje jeho srst velkou péči? L.B. (30.04.2007)
Srst kavkazského pasteveckého psa má samočistící schopnost, tedy její struktura je taková, aby psa nejen chránila, ale lehce se zbavil i případného bláta. Nějakou speciální údržbu nepotřebuje. Pokud máte psa umístěného venku, pak prakticky koupání nepotřebuje. Dobré pochopitelně je srst vyčesávat, zvlášť pak v období línání.
Dobrý večer, Dobrý den, četl jsem dnes ve vašich dotazech a odpovědích, že kavkazák může být i bílý. To jsem nevěděl, to musí být moc krásné zbarvení u tohoto plemene. A slyšel jsem, že módní jsou nyní také strakatě zbarvení psi. To mě zajímá, uvažuji o kavkazákovi a zrovna tohle zbarvení by se mi líbilo. Nevíte, kde takové štěně sehnat? Děkuji. F.V. (1.3.2007)
Dobrý den, jaké zbarvení kavkazského pasteveckého psa si budoucí majitel/ka pořídí, záleží jen na jeho/jejím osobním vkusu. V současné době pejska tohoto zbarvení nabízí chovatelská stanice Lištička, kterou velmi doporučuji na základě osobních zkušeností. Přeji Vám šťěňátko dle Vašich představ, které Vám bude dělat radost!
Dobry den, chcel by som sa Vás opytať resp. poradit.Mal som sucku stredoazijskeho ovciaka a v pondelok som su nasiel uhynutu........:o( a som z toho dost nestastny.Ale teraz k otazke........veterinar po zbeznej obhliadke mi povedal ze s najvacsou pravdepodobnostou sa jej pretocil zaludok a nasledkom toho uhynula.Je to caste u tychto psou lebo je to uz druhy pripad v nasej rodine.Vecer okolo 20.00 dostala nazrat asi 3/4 kg psej salamy a v myske som jej nechal asi 1/2kg granuli.Ked som odchadzal z prace sucka nejavila ziadne naznaky problemov a rano o 8.00 uz bola stuhnuta.......v noci bolo asi -1C.Tak z toho predpokladam ze mohla zomriet okolo polnoci.Rad by som si precital Vas nazor na to co sa udialo.Vysledky pitvy este nemam k dispozicii.AK mate zaujem poslem Vam aj neake foto. Vopred dakujem za Vasu ochotu a cas. Ostavam s pozdravom. LK (únor 2007)
Dobrý den, je mi velmi líto Vaší fenky. Co se týká diagnózy přetočení čili torze žaludku, je to závažné onemocnění, které se bohužel celkem často vyskytuje především u velkých plemen s hlubokým hrudníkem. Žaludek se v dutině břišní otočí kolem své osy a tím dojde k zaškrcení, dochází pak velmi rychle ke kvašení obsahu žaludku a naplnění žaludku plyny. Torze žaludku se projevuje neklidem psa, špatným dýcháním (zvětšující se žaludek tlačí na okolní orgány), rychlým zvětšováním břicha, případně kolapsem psa. Pokud není psovi urychleně (otázka hodin) poskytnuta veterinární péče, tj. operace, pes bohužel umírá. Prevence je zdánlivě jednoduchá - je třeba krmit v menších dávkách alespoň 2x denně a po nakrmení zamezit psovi v pohybu - hlavně tedy ve skákání, válení se na zádech apod. (a to po dobu minimálně dvou hodin). Svojí roli určitě také hraje složení krmné dávky. Určitě budu ráda, když mi fotky pošlete a přeji Vám, abyste si brzy pořídil nové štěňátko a užil si s ním hodně dlouhých let bez nemocí! Hezký zbytek víkendu.
Dobrý den, mám svého prvního kavkazáka, s kterým se chystám na bonitaci, ale vůbec nevím, co nás tam vlastně čeká, jak to probíhá? Předem děkuji za Vaši odpověď! PT (únor 2007)
Dobrý den, nevím v jakém klubu plánjete Vaši účast na bonitaci, ale pokud v klubu, kde jsem i já členem, tj. v Klubu ruských a asijských ovčáckých psů (KRaAOP), podívejte se prosím zde na můj odkaz, kde najdete základní informace o tom, jak naše bonitace vypadá. Budeme se těšit případně na Vaši účast na naší akci. Naše nejbližší bonitace se koná dne 01.04.2007, bližší informace na našem klubovém webu. Přeji hodně úspěchů nejen chovatelských.
Dobré odpoledne, nedávno jsem viděla údajně bílého kavkazáka - je to možné, aby byl kavkazák celobílý s PP? TV (únor 2007)
Dobrý den, ano, přípustné jsou všechny barvy kromě celočerné a celohnědé dle platného FCI standardu. Bílá barva se vyskytuje spíše ojedinělě, ale v posledních letech se i s touto barvou můžeme častěji setkávat, což je dobře.
Dobré ráno, při jakém stupni dysplazie kyčelních kloubů se vyřazují kavkazáci z chovu? MK (leden 2007)
Dobrý den, v našem klubu se kavkazští pastevečtí psi nevyřazují z chovu, i když dysplazie kyčelních kloubů (DKK) jedince je 4/4. Dysplazie kyčelních kloubů se, bohužel, v zemi původu nesleduje. Na členské schůzi ale bylo v loňském roce schváleno, že jedinci, kteří jsou spolu spojeni, nesmí mít společný výsledek DKK horší než 2,25, což jistě do budoucna pomůže zlepšit situaci DKK.
Chceme si pořídit v létě, až dokončíme baráček, štěňátko kavkazského pasteveckého psa s PP FCI (chceme mít jistotu, že to bude prostě kavkazák) a zajímalo by nás, jak se pohybují ceny u tohoto plemene? Neplánujeme s pejskem výstavy, ale uvítáme typickou povahu tohoto plemene, aby prostě ochránil náš pozemek. Jak máme postupovat při výběru štěňátka? Děkuji A.Z. (19.03.2007)
Dobrý den,
ceny štěňátek se liší a velmi záleží, jak si chovatel své štěňátko „cení“, a to už může záležet na mnoha faktorech jako např.:
Ø zda se jedná o rodiče štěňat, kteří byli importováni ze zahraničí anebo o zahraniční krytí
Ø zda, mají rodiče štěňat výstavní tituly, případně šampionáty
Ø jaký výsledek DKK mají rodiče štěňat
Ø zda prodávané štěňátko je 2-měsíční (ideální doba odběru) nebo zda je starší – zde obvykle dochází k ponížení ceny anebo naopak navýšení jedná- li se o jedince třeba již uchovněného, zrentgenovaného, socializovaného apod.
V případě, že máte zájem o typickou povahu svého budoucího jedince, doporučila bych Vám zajímat se o chování rodičů nejlépe v jejich přirozeném domácím prostředí – tj., zda, hlídají či jsou přehnaně agresivní anebo jsou to domácí mazlíčci, kteří každou návštěvu vřele uvítají – to Vám jistě poskytne i rámcovou představu o tom, jakou povahu budou mít jejich děti. Píši ale rámcovou, protože bude samozřejmě hodně záležet na Vás, jak budete svého psa vychovávat, kolik kontaktu mu poskytnete s okolím, kolik času mu budete denně věnovat apod.
Samozřejmě určitou vypovídací hodnotu mají i zkoušky povahy, které se provádí během bonitace, ale zde velmi záleží na tom, zda se jedná o socializovaného jedince či jedince, který je poprvé ve svém životě ve větší koncentraci psů/lidí. Také, zda byl na zkoušku povahy připravován soustavným výcvikem anebo, zda to je poprvé, co vidí figuranta. Proto bych výsledek brala trochu s rezervou J
Když se ale zaměřujete na povahu, můžete se třeba zaměřit na jedince, kteří se účastní našich klubových setkání KRaAOP a vyhrávají v pracovních soutěžích – je jasné, že se jedná o psy, s kterými se po pracovní stránce určitě pracuje a výsledek na těchto setkáních můžete posoudit sami.
Přeji Vám šťastný výběr!
Ještě jsem se chtěla optat, musí mít KAO výstavu z MVP anebo NVP, se zadaváním CAC, CACIB, aby se mohl zúčastnit bonitace? Š.V. (08.05.2007)
K uchovnění není třeba žádná výstava, v minulosti to tak bývalo, ale vzhledem k importům, kteří jsou téměř vždy kupírovaní a tudíž se nesmí účastnit výstav v ČR, jsme od toho upustili. Nicméně, je nutná účast na bonitaci, kde probíhá i zkouška povahy. Před bonitací je nutné mít vyhodnocené DKK.
|